Školka Staré Ždánice

… svět je místo k divení

Čemu se věnujeme poslední dva týdny, do čeho se můžete zapojit a na co se můžete podívat?

dne 26/10/2021

Již od minulého týdne jsme se věnovali tématu „Země česká, domov můj“.

Nyní můžeme zodpovědně říci, že o České zemi toho starší děti vědí opravdu hodně (fotky již brzy zveřejníme na facebookových stránkách MŠ).

 

Nejprve jsme děti seznámili s pověstí o tom, jak se dostal kohout do znaku Starých Ždánic. Poté jsme si povídali i o znacích některých okolních vesnic.

Od těchto znaků jsme přešli ke znakům státním. Pomocí několika úkolů si děti zkusily přemoci draka, stejně tak, jako to kdysi musel zvládnout Bruncvík, aby získal lva do znaku České země.

Při plnění různých interaktivních úkolů jsme dětem předali mnoho informací o velkém státním znaku. Teď už vědí, proč má lev dva ocasy, proč jsou ve znaku dvě orlice a mnoho dalšího.

 

Následovala státní hymna. Dětem jsme zprostředkovali poznání o tom, co jsou to ty záhadné lučiny, bory a skaliny o kterých se v ní zpívá. Děti již také vědí, kdo a proč hymnu složil. Dokonce jsme se vyrazili podívat do Osic, místa, kde se narodil František Škroup.

 

Děti jsme seznámili i s dalšími státními symboly, kterými jsou trikolora a státní vlajka. Děti vědí, proč má Česká země právě tyto tři barvy i k čemu nám vlajka slouží. 

 

A co je nejdůležitější? Všechny starší děti již vědí, že tyto státní symboly jsou důležité, a že by je měl znát každý. Upozornili jsme děti, že ve čtvrtek budeme slavit 103 roků od vzniku Československa – to je od doby, kdy Česká země mohla začít používat naši státní vlajku a u významných příležitostí hrát státní hymnu.

 

U příležitosti tohoto státního svátku jsme s dětmi nainstalovali vlajky u jejich domečků před školkou. Zítra také s dětmi vyvěsíme vlajku na budovu školky.

S takto vyvěšenými vlajkami se zapojíme do pokusu o rekord v počtu vyvěšených vlajek. I vy se můžete zapojit, díky projektu „Český den s českými vlajkami“ – například vylepením papírové vlajky do okna (více informací ZDE).

 

„Berme Český den s českými vlajkami klidně třeba jen jako příležitost přihlásit se k tomu, že to tady v Čechách máme rádi, že ta naše krásná země s námi může počítat. Že nejde jen o další den, kdy se nejde do práce nebo do školky. „

 

 

Pro ty, kdo by si na toto téma chtěli s dětmi dále povídat, anebo pro děti, které v MŠ chyběly, je možné využít TYTO odkazy na krátká videa určená dětem.